Biri inovasyon mu dedi?
18 Ocak 2018
Dördüncü Sanayi Devrimi ve Dijitalleşme
18 Ocak 2018

Okurken bile bir an tereddüt ettiğimiz, bilgisayarımızın kamerasına siyah bant yapıştırdığımız, mailimize bakarken bir bazen korkular yaşadığımız anlar muhakkak olmuştur. 

Yok canım dediğinizi duyar gibiyim ama birbirimizi kandırmamakta fayda var. 😀

Ülkemiz her konuda olduğu gibi çok hızlı bir adaptasyona sahip ve bu gelişim hızı bizlerin herhalde en güzel yanı. İnternet kültürüne hızlı geçişinin ardından ortaya çıkan güvenlik açıkları hem bireysel hem de kurumsal alanda çok ciddi süreçlere bizleri sürüklemekte.

Tüm dünya da kullanılmakta olan antivirüs uygulamalarıyla kişisel erişimlerimizi korumaya çalışıyoruz. Bu konuda bazen başarılı bazen de başarısızlıklarla karşı karşıya kalıyoruz.

Uzun zamanın ardından ülkemizde güzel çalışmalar oluyor. Bir kısımımız bu süreçleri takip ediyor ve katılıyoruz bu organizasyonlara. Ülkemizde Tübitak içerisinde tüm diğer birimleri tek bir çatıda toplamak adına 2012 yılında Bilgi Güvenlik Enstitüsü (http://sge.bilgem.tubitak.gov.tr/) adıyla yeniden yapılandırıldı.

Tarihçesi konusunda bilgi edinmek isterseniz buraya tıklayarak detayları görebilirsiniz.
(http://sge.bilgem.tubitak.gov.tr/tr/kurumsal/tarihce)

Tübitak’ın ilgili sayfalarını takip ederek Siber Güvenlik alanında yapılan çalışmalar, çalıştaylar, kongreler gibi detayları rahatlıkla bilgi edinebilirsiniz.

Mobilleşen hayatımızdaki siber güvenliğinize çok dikkat edin.