Listly ile Web sitelerini Excel dosyalarına dönüştürün
17 Ocak 2018
Biri inovasyon mu dedi?
18 Ocak 2018

Kararını vermiş veya Kararını vermemiş bir müşteri de olsa, müşteriyi ilk kazanmanın yolu müşteri ile kurulan ilk iletişimden geçmektedir. Müşterinizi ilk karşıladığınız, ilk merhabalar ve size nasıl yardımcı olabilirsiniz sözüyle birlikte ortaya koyduğunuz güler yüzünüz, beden dilininiz var olan müşterinizin kararını etkilemektedir. Bu sayede var olan müşterimin içerisinde bulunduğu kararsızlık bulutlarını dağıtmış ve yönlendirebilme şansını ortaya koyabilme şansını kazanmış olunur.

Müşteri, her zaman bildiğinin doğru olduğuna inanır ve bundan dolayı kararlarında diretir. Burada en önemli durum ise sizin konu dinliyor ve direk olarak göz temasında olduğunuzu hissettirmeniz çok önemlidir. Müşterinizin onu kayda değer aldığınızı hissetmesi için biçilmez bir kaftandır. Ya sonrasında?

Asıl iletişim süreci bunun ardından başlamaktadır. Müşterinin detayları, ürün hakkında başka kişilerin veya internetten okuduğu yorumlarla süslediği satın alma talep hikayesinin başladığı an!

Eğer bu iletişim sürecinde beden diliniz ofsayta düşerse…. Müşteriden ciddi bir tersleme ve lütfen benimle başka bir arkadaş ilgilensin sözünü duymanız kaçınılmaz.

Müşteri var olan alanımızdaki en değerli varlığımız olduğu için onu dinleyelim süreçlerin aktarılması ve konuya hakimiyetimizi ortaya koymalı ve karar verme sürecinde “tabiki siz bilirsiniz” den ziyade. Sizin için gerekli olan ürün/eşya bu. Hayatınıza artı değerler katacağına da emin olabilirsiz diyerek olumlu güdüleme ve süreç yönetimi halinde müşteri ilişkisini yönetmek gerekmektedir.

Var olan müşteri kitlesinde, kararsız, şikayetçi, kavgacı gibi genel 3 tipte var olan müşteri gruplarında genel prensibin müşteriyi dinlemek, onu anlamak, sürecini bir yönlendirebilecek bir iletişim kanalının belirlenmesiyle bir ilişki yönetimi çözümlenmiştir.

Müşterilerimiz aslında dinlenilmek, çözüm odaklı önerilerinin sunulmasını isterler. Düşünsenize doktora hapşurmaya ve öksürmeye başladığımızda değil bunlardan dolayı ortaya çıkan sonuçların ardından gider ve o sihirli değneğiyle hemen bizi iyileştirmesini isteriz. Müşterilerimizde bunu bizlerden ister.