Web Tabanlı 3 Boyutlu Oyun Platformu "phosphor"
28 Haziran 2006

3dmasaustu.jpg
Yakın dönemde işletim sistemlerinde kullanıcı arayüzleri daha sıcak olan, daha çok alternatif olan, kullanıcıların kendi isteklerine yönelik olarak değişiklikleri yapabilme uygulamaları bayağı çoğaldı. Bu gelişmelerin nezninde 3 boyutlu masaüstü teknolojiside aynı oranda inanılmaz gelişmelere sahne oldu. Yakın dönemde Sun Microsystems tarafından duyurusu yapılan Looking Glass projesi 3 boyutlu masaüstünde başarılı bir örnek olarak karşımıza çıktı.
sun_masaustu.jpg
Bu başarılı örneklerin ardından bugün zamazing.org‘da karşılaşmış olduğum bu örneğin videosunu seyredince gelişen teknolojinin ne boyutlara geldiğinin farkına varıyorsunuz. Video’yu seyrederken fark edeceğiniz gibi sanki masaüstünüz bir poker masası gibi. Hadi kağıtları dağıt 🙂 diyebileceğiniz bir formatta. Dağınıklığımızı toparlama konusunda yardımcı seçenekleri var :D.

http://www.youtube.com/watch?v=M0ODskdEPnQ

Video’yu seyrederken farkettiğim şey, 3 boyutlu olarak tasarlanan projede yerçekimi kanunun geçerliliği gayet başarılı olarak uygulanmış. Bir dosyanın üzerine başka bir dosya koyduğunuzda alttaki dosya üzerine yük binen bir varlık konumunda aşağıya doğru bir hareketlenmede bulunuyor. Ya da bir dosyayı kenara doğru attınız ve orada bir dosya vardı. Dosya diğer görsele çarparak çarpma hızına ve konumuna göre geri dönüyor. Gerçekten takdire şayan bir çalışma.