Google İnternet Reklamcılığı Semineri 09 Cem Özkaynak
1 Mayıs 2009
Altın Örümcek 2008 Ödülleri Sahiplerini Buldu
2 Mayıs 2009

Google İnternet Reklamcılığı Semineri 09 Genel Bakış

 

Google İnternet Reklamcılığı 09 (30 Nisan 2009)

Google İnternet Reklamcılığı 09

30 Nisan 2009’da Grand Cevahir Otel’de düzenlenen Google İnternet Reklamcılığı Semineri 09 içeriği ve sunumları açısından gayet başarılı bir seminer oldu. 

Seminer’e katılan ve sunumlarını ortaya koyan tüm Google yetkilileri aralarda ve sunum sırasında katılımcılarla bire bir iletişimde olmaya çalıştı ve ellerinden geldiğince de bunu başardılar. 

Google ürünleri ve bu ürünlerle ilgili olarak nelere dikkat edilmesi ve google arama motorunun web sitelerini nasıl tanıdıklarını, işledikleri ve indeksleme sırasındaki kriterler aktarılmaya çalışıldı. 

Adwords kullanımı ve internet reklamcılığında dikkat edilmesi gereken konular aktarıldı. En yeni olan ise Google Adwords reklamlarında artık video reklamların sunulabileceği bilgisi aktarıldı. Bu yeni bir reklam tanıtım mecrasının daha varolduğunu ortaya koydu. Ajans hizmetleri sunan kurumların müşterilerine sunabilecekleri ve Yeni Medya olarak nitelendirebileceğimiz görsel iletişim kanalının sunumunun daha aktif olarak kullanılacağını netleştirdi.

Google Analytics ve Adwords hesaplarının eşleştirilmesi ve bu kullanıl sırasında nelere dikkat edilmesi konusunda da panelistler bilgilerini paylaşmaya çalıştılar.

Bazı minik sıkıntılar olmasına rağmen sunuma katılan kişiler gayet keyifli bir şekilde ayrıldılar seminerden. Seminer ile ilgili olarak nacizhane görmüş olduğum ve katılımcı olan arkadaşlarımızla yaptığımız sohbette ortaya çıkan bazı düşüncelerimizi aktarmak istiyorum. 

İnternet bağlantısı sorunu
Yalnız sunumun yapılacağı alan ile yaşanılan en büyük sıkıntı bizler için internet bağlantısının çok yetersiz olması ve şarj sorunuydu. Wireless internet bağlantısının  dağıtımıyla ilgili olarak çoğumuz sorun yaşadık ve bağlanamadık. Sürekli olarak bu bağlantıya da bağlanamıyoruz sözcükleri dilimizden süzüldü. Katılımcı sayısı galiba öngörülememiş.

Sosyal Platform bağlantısı
Seminer sırasında kullanıcılarla iletişimin daha hızlı sağlanabilmesi için Twitter ve bir FriendFeed hesabının oluşturulması etkilemişimi daha da hızlandırabilirdi. Bu konuşmayı Fatih Aktürk ile yaptığımızda bu düşüncesini paylaştığını ama net bir yanıt alamadığını aktardı sohbetimizde.

 

Yetersiz Zaman
Sunumu yapan panelistlere sanki yeterli zaman kalmadı.  Aktarmak istedikleri aktarmadılar ve aktarılmak istenilen sorulara yeteri kadar zaman ayıramadılar. Genel bunu kahve molalarına aktarılması hep zikredildi fakat tüm katılımcıların duyabileceği bir oluşum sağlanmadı. 

Google İnternet Reklamcılığı Semineri 09 ile ilgili olarak benim aktarabileceklerim bunlar.  Semineri düzenleyen ve sunumlarıyla bizleri bilgilendiren panelistlere çok teşekkürler.