2010’da en iyi yatırım internet girişimcileri!
10 Ocak 2010
Philips ile 3 Boyutlu Bakış
8 Kasım 2010

İnternet üzerindeki rekabetin ve arama trendlerinin yükselişe geçmiş olduğu 2009 yılının aranan ürünleri ve kategorileriyle ilgili olarak akakce.com web sitesinin raporuna göre; 2009 yılında en yoğun ilgiyi cep telefonları görürken, anne-bebek ürünleri ise en hızlı yükseliş gösteren kategori oldu.

Her gün ortalama 70 bin kişinin satın almak istediği ürünleri aradığı akakce.com, e-perakende hacminin %40 ına aracılık ederek ülkemizdeki e-ticaretin gelişimine katkı gösterirken, aynı zamanda online alışveriş yapan tüketici profili ve eğilimleri hakkında önemli bir veri kaynağı oluşturuyor.

Akakce.com 2009 verilerine göre, online alışverişçilerin en çok ilgi gösterdiği kategoriler sırası ile cep telefonu, ev-mutfak ve bilgisayar-donanım kategorileri oldu. Cep telefonu tercihlerinde 3g uyumlu telefonlar %51 ile ilk sıradaydı. 3g uyumlu telefonları %31 ile wi-fi uyumlu, %29 ile dokunmatik ekranlı telefonlar izledi. Cep telefonu satın almak isteyen tüketicilerin %5’i 75-150 TL fiyat aralığındaki ürünleri tercih ettiler. Tüm ziyaretçiler arasında en çok ilgi gören ürünler Nokia 5800, Samsung S5233 Star ve Samsung S5233W Star Wi-Fi olarak sıralandı ve bu ürünler 2009’un yıldızlar üçlemesini oluşturdu.

Kadınların online alışverişe olan ilgisi arttı…

Uzun yıllardan bu yana daha çok erkeklerin ilgi gösterdiği online alışveriş, giderek kadınlar tarafından yoğun olarak kullanılmaya başlıyor. Kadınların online alışverişe olan ilgisinin ürün gruplarına yansıması olarak “anne-bebek” kategorisi % 36.78 lik artış ile yılın en hızlı çıkış yapan kategorisi oldu. 2009’un en önemli gündem maddelerinden olan domuz gribinin de etkisiyle katı meyve sıkacağı tüm ürün aramalarında 10.sırayı aldı. Tekstil, ev-mutfak gibi kategorilere olan taleplerde artış yaşanırken, Yılbaşı, Sevgililer Günü, Anneler Günü gibi özel günlerde ise en yüksek seviyeye ulaştı. 2009 Aralık ayında yapılan aramalarda bir önceki yıla göre %20 artış yaşandı.

2010’da online alışverişte bizi neler bekliyor…

Akakce.com Genel Müdürü Koray Karataş, e-ticaretin gelişiminde bilgi sağlayıcı olarak görev alan fiyat karşılaştırma sitelerine olan talebin artış göstereceğini belirterek  “Akakce.com olarak bir önceki yıla göre ziyaretçi ve sayfa gösterim rakamlarımızda %80 yükselme yaşadık.  Krize rağmen 2009 yılında da büyüme gösteren online alışveriş, yeni jenerasyon alışveriş alışkanlıklarının değişimi ve kadınların daha fazla katılımı ile gelişime devam edecek. Online alışverişte en çok talep gören teknoloji ürünleri kategorilerinde büyük kırılma yaşanırken, tekstil ve kozmetik öne çıkan kategorilerin başında yer alacak.” dedi.

Bu bilgileri paylaşan akakce.com web sitesi ve ekibine teşekkürler.